Acard®

Acetylsalicylic acid

Dostępny
tabl. dojelitowe
75 mg
30 szt.
Doustnie
OTC
100%
8,28
dawki-icon Wszystkie dawki leku
interakcje-icon Interakcje z lekami
opis-icon OPIS
opis-icon Interakcje z substancjami czynnymi
atc-icon ATC
interakcje-icon Interakcje z wieloma lekami
icd10 ICD10
dawki-icon Ostrzeżenia specjalne
Ostrzeżenia specjalne
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.
Wszystkie dawki leku
Dostępny
tabl. dojelitowe
75 mg
30 szt.
Doustnie
OTC
100%
8,28
Dostępny
tabl. dojelitowe
75 mg
60 szt.
Doustnie
OTC
100%
12,56
Dostępny
tabl. dojelitowe
75 mg
120 szt.
Doustnie
OTC
100%
25,11
Interakcje z lekami
Interakcje z substancjami czynnymi
Interakcje z wieloma lekami
Ustaw widok jako domyślny

Komentarze [5]

Acard może i nie zawiera dużej dawki kwasu acetylosalicylowego, ale wciąż podrażnia śluzówkę żołądka, więc nie należy polecać go każdemu. Warto spytać o nadciśnienie i chorobę wrzodową oraz polecić pacjentowi odpowiedni sposób podania leku. Nie każdy wie, że powinien popijać dużą ilością wody i tabletki przyjmować będąc w pozycji stojącej, by jak najmocniej ograniczyć wpływ leku na przełyk i żołądek. Niby czynności prozaiczne, ale przynoszą dobre rezultaty. Czytając informacje zawarte na forum, w czasopismach medycznych i rozmawiając z innymi lekarzami coraz częściej myślę, że mi też zdarzało się zapisywać coś lekką ręką, a tak naprawdę każdy lek może być szkodliwy dla pacjenta. Acard przynosi wiele korzyści, ale przesadą nie będzie krótki wywiad i obserwacja reakcji organizmu na lek.
2016-06-20 22:26:15
Drogi Panie Kacprze, nie przesadzajmy, nie demonizujmy. Lek oczywiście może nieść za sobą skutki uboczne, ale te które Pan wymienił oczywiste są dla chyba każdego lekarza i nie potrzeba o nich wspominać, a Acard z pewnością przynosi za sobą więcej korzyści, niż ewentualnych strat.
2016-06-03 20:15:26
Droga Pani Wiktorio, oczywiście lek jest w wielu przypadkach niezastąpiony i nie można odmówić mu korzystnego działania na układ krwionośny, a przy tym protekcyjnego wpływu na serce, jednak chciałbym zaznaczyć, że przy zapisywaniu naszym pacjentom nawet tak powszechnych lekarstw musimy pamiętać o ich wpływie na inne układy, mam tutaj na myśli chociażby wprawdzie niewielkie, ale jednak nadal zwiększone ryzyko krwawienia w przypadku obecnych u pacjenta wrzodów trawiennych. Najważniejsze, aby nie uśpić swojej czujności i w razie wątpliwości nie bać się zajrzeć do leksykonu czy bazy leków gdzie zawsze możemy sprawdzić interakcje z innymi lekarstwami oraz działania niepożądane, które nawet jeśli u młodej osoby nie leczącej się z innych powodów byłyby nie groźne, u naszego konkretnego pacjenta mogą okazać się opłakane w skutkach.
2016-06-02 13:34:15
Świetny lek, w porównaniu do wielu innych leków które polecane są osobą chorym na serce jego cena pozostaje niezmiennie stosunkowo niska. Do tego dodatkowa pigułka co rano (bo spora grupa pacjentów przyjmujących kwas acetylosalicylowy na stałe ze względu na wiek i inne schorzenia przyjmuje szereg innych lekarstw typu na nadciśnienie czy cukrzycę), a może zrobić wiele dobrego i sporo ludzi uchronić od zawału.
2016-06-02 13:28:57
Zawsze pomagał mi dobrze na serce, mojego dziadka ustrzegł przed zawałem
2015-12-08 12:37:31