Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 2 lub 3 rozpylenia do każdego otworu nosowego 2x/ na dobę, rano i wieczorem (nie częściej, niż co 10 - 12 godzin). Produktu leczniczego nie należy stosować częściej niż 2x/dobę i dłużej niż 3 dni.
Nie stosować u dzieci do 6 rż. Nadwrażliwość na oksymetazoliny chlorowodorek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Produktu leczniczego nie należy stosować u pacjentów leczonych inhibitorami monoaminooksydazy (z powodu ryzyka dużego wzrostu ciśnienia tętniczego), z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania, z suchym lub zanikowym nieżytem nosa, po przezklinowym usunięciu przysadki mózgowej lub zabiegu chirurgicznym, w czasie którego odsłonięto oponę twardą z dostępu przez nos lub jamę ustną.
Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Stosowanie dłuższe niż 3 dni może spowodować nawrót objawów (wtórny obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa) lub suchość błony śluzowej nosa. Produkt leczniczy należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, chorobami tarczycy, cukrzycą oraz z zaburzeniami w oddawaniu moczu spowodowanymi przerostem gruczołu krokowego. Stosować ostrożnie u pacjentów leczonych trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz maprotyliną. Używanie dozownika przez więcej niż jedną osobę może przyczynić się do szerzenia zakażeń. Produkt leczniczy zawiera chlorek benzalkoniowy i glikol propylenowy, które mogą powodować podrażnienie skóry, reakcje skórne, skurcz oskrzeli. Produktu leczniczego nie należy stosować u dzieci poniżej 6 lat. Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jeśli jest stosowany w zalecanych dawkach i przez krótki okres.
Jednoczesne stosowanie trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, maprotyliny lub inhibitoró monoaminooksydazy może nasilać działanie hipertensyjne oksymetazoliny.
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego w okresie ciąży i karmienia piersią. Produktu leczniczego nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią, chyba, że korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu i dziecka.
Możliwe działania niepożądane związane ze stosowaniem produktu leczniczego to: pieczenie, uczucie kłucia, kichanie, zwiększone wydzielanie z nosa oraz suchość błony śluzowej nosa i gardła. Objawy, które mogą wystąpić po wchłonięciu oksymetazoliny do krążenia ogólnego to: bradykardia, kołatanie serca, bóle głowy, zaburzenia widzenia, nudności oraz bezsenność. Stosowanie długotrwałe lub w dawkach większych niż zalecane może spowodować wtórny obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa lub suchość błony śluzowej nosa.
Objawami przedawkowania u dzieci była bradykardia, zaburzenia rytmu serca, rzadziej obserwowano tachykardię i wzrost ciśnienia tętniczego. Przedawkowanie może powodować też nadmierne uspokojenie i senność u dzieci. W przypadku nasilonych objawów przedawkowania niezbędna jest hospitalizacja, a leczenie objawów musi być prowadzone pod kontrolą lekarza. W celu usunięcia pozostałości produktu leczniczego, po połknięciu, należy zastosować standardowe metody. Brak specyficznego antidotum dla oksymetazoliny.
Chlorowodorek oksymetazoliny jest miejscowo działającym środkiem sympatykomimetycznym, powoduje zwężenie naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła. Działanie leku rozpoczyna się po 5-10 minut po podaniu i utrzymuje się 4-12 h.
Ładowanie komentarzy nie powiodło się. Spróbuj ponownie za chwilę.
Nasza strona używa plików cookies, czyli ciasteczek.
Do czego są one potrzebne mogą dowiedzieć się Państwo tutaj Korzystając ze strony, wyrażają Państwo zgodę na używanie ciasteczek (cookies). Ustawienia dotyczące przechowywania ciasteczek można zmienić w swojej przeglądarce.
OŚWIADCZENIE
Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga
potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych
warunków, kliknij przycisk Pomiń.
LekSeek Polska Spółka z o. o. Sp.k. oświadcza, że udostępniany ze strony: receptuariusz.pl
program informatyczny do wystawiania recept jest tylko narzędziem pomocniczym ułatwiającym
sporządzenie recepty, a zastosowanie konkretnego leku w określonej dawce jest w każdym wypadku
elementem indywidualnej terapii, której postać jest wynikiem medycznego rozpoznania stanu zdrowia
danego pacjenta dokonanego przez lekarza medycyny i na jego wyłączną odpowiedzialność zarówno pod
względem medycznym, jak i formalnej zgodności wystawianej recepty z właściwymi przepisami i
wymaganiami instytucji publicznoprawnych zajmujących się organizacją, regulacją i finansowaniem rynku usług medycznych.
Komentarze [0]