Produkt stosuje się w zapobieganiu i leczeniu niedoborów wit. u niemowląt i dzieci: w stanach zwiększonego zapotrzebowania (okres intensywnego wzrostu, wzmożony wysiłek fizyczny, choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą); przy niedostatecznej podaży wit. w pożywieniu (diety eliminacyjne, stany niedożywienia, okres wczesnowiosenny); w obniżonej ogólnej odporności na choroby infekcyjne; w okresie rekonwalescencji, zwłaszcza po leczeniu antybiotykami.
Jeżeli nie zalecono specjalnego dawkowania, zazwyczaj podaje się: niemowlętom: 3-5 kropli/dobę; dzieciom w wieku 1 roku do 6 lat: 6-7 kropli/dobę; dzieciom w wieku 7-14 lat: 8-9 kropli/dobę. Niemowlętom i małym dzieciom można podawać produkt w łyżce napoju lub z pokarmem.
Nie należy przekraczać zalecanych dawek produktu. W przypadku kamicy nerkowej (także w wywiadzie) oraz w przypadku sarkoidozy produkt można stosować wyłącznie w porozumieniu z lekarzem i zgodnie z jego zaleceniami. Stosowanie jednocześnie z innymi produktami zawierającymi wit. A i/lub D powinno odbywać się wyłącznie na zlecenie lekarskie i zgodnie z dawkowaniem ustalonym przez lekarza. Produkt leczniczy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Jednoczesne podawanie kolestyraminy, oleju parafinowego, kolestypolu (leki zmniejszające wchłanianie tłuszczów) zmniejsza wchłanianie wit. A, D i E. Wchłanianie wit. A jest zmniejszone podczas podawania neomycyny, zaś wit. D u pacjentów przyjmujących leki przeciwdrgawkowe i barbiturany. Jednoczesne stosowanie preparatów żelaza osłabia działanie wit. E. Należy zachować kilkugodz. odstęp między przyjmowaniem produktu leczniczego i preparatów żelaza.
W okresie ciąży nie należy przekraczać zalecanych dawek wit., szczególnie wit. A, która w dużych dawkach ma działanie teratogenne. Produkt może być stosowany w czasie ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. W okresie karmienia piersią nie należy przekraczać zalecanych dawek wit., szczególnie wit. A, która w dużych dawkach ma działanie teratogenne.
Zbyt duże dawki mogą wywołać objawy przedawkowania. Należą do nich łagodne objawy niepożądane ze strony układu pokarmowego (nudności, biegunka). Po długotrwałym podawaniu zbyt dużych dawek mogą wystąpić objawy hiperwitaminozy A i D oraz hiperkalcemii (podwyższone stężenie wapnia we krwi). W przypadku przedawkowania należy natychmiast odstawić produkt i zastosować leczenie objawowe.
Jako produkt wielowitaminowy, produkt leczniczy wykazuje skojarzone działanie poszczególnych składników. Zawarte w produkcie wit. C i E uczestniczą w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek. Wit. C wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju chrząstki, kości i zębów. Wit. E wpływa na układ krwionośny, czynność układu nerwowego i mięśni. Wit. A odgrywa istotną rolę w procesie widzenia, jest niezbędna w procesie wzrostu, a także w budowie i czynności nabłonka skóry oraz błony śluzowej. Wit. D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową ustroju i utrzymuje równowagę dynamiczną pierwiastków, będących głównymi składnikami mineralnymi kości. Wit. z grupy B oraz wit. PP są koenzymami wielu enzymów biorących udział w różnorodnych przemianach komórkowych. Ich niedobór wywołuje zaburzenia wzrostu, zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej i skóry, upośledza proces widzenia zmierzchowego oraz może powodować zapalenia wielonerwowe.
Ładowanie komentarzy nie powiodło się. Spróbuj ponownie za chwilę.
Nasza strona używa plików cookies, czyli ciasteczek.
Do czego są one potrzebne mogą dowiedzieć się Państwo tutaj Korzystając ze strony, wyrażają Państwo zgodę na używanie ciasteczek (cookies). Ustawienia dotyczące przechowywania ciasteczek można zmienić w swojej przeglądarce.
OŚWIADCZENIE
Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga
potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych
warunków, kliknij przycisk Pomiń.
LekSeek Polska Spółka z o. o. Sp.k. oświadcza, że udostępniany ze strony: receptuariusz.pl
program informatyczny do wystawiania recept jest tylko narzędziem pomocniczym ułatwiającym
sporządzenie recepty, a zastosowanie konkretnego leku w określonej dawce jest w każdym wypadku
elementem indywidualnej terapii, której postać jest wynikiem medycznego rozpoznania stanu zdrowia
danego pacjenta dokonanego przez lekarza medycyny i na jego wyłączną odpowiedzialność zarówno pod
względem medycznym, jak i formalnej zgodności wystawianej recepty z właściwymi przepisami i
wymaganiami instytucji publicznoprawnych zajmujących się organizacją, regulacją i finansowaniem rynku usług medycznych.
Komentarze [0]