Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Ze względu na zawartość efedryny nie należy stosować leku w nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej mięśnia sercowego oraz zaburzeniach rytmu serca, ponadto w nadczynności tarczycy, cukrzycy, jaskrze z zamkniętym kątem przesączania, przeroście gruczołu krokowego i padaczce.
Zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu u osób ze schorzeniami układu krążenia, schorzeniami psychicznymi oraz z zaburzeniami czynności nerek i/lub wątroby. Nie należy stosować równocześnie innych leków zawierających substancje o podobnym mechanizmie działania, np. leków zawierających efedrynę, pseudoefedrynę lub środków przeciwastmatycznych. Nie należy przyjmować leku w godzinach wieczornych, gdyż może powodować trudności w zasypianiu. Syrop zawiera efedrynę i nie może być stosowany w czasie zawodów sportowych. Ostrożnie stosować u osób z alergią na rośliny z rodziny Lamiaceae (Labiatae). Pacjenci z alergią na pyłki brzozy lub na seler mogą posiadać nadwrażliwość krzyżową na tymianek zawarty w syropie. Ze względu na zawartość saponin ostrożnie stosować u osób z czynną chorobą. Ze względu na możliwość wystąpienia znacznego pobudzenia psychoruchowego nie stosować w trakcie prowadzenia pojazdów oraz obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu. Po zastosowaniu leku nie należy prowadzić pojazdów oraz obsługiwać urządzeń do czasu ustąpienia objawów ze strony układu nerwowego.
Stosowanie efedryny może spowodować powstanie interakcji z: glikozydami nasercowymi lub halotanem z powodu zwiększonego ryzyka wystąpienia zaburzeń rytmu serca; lekami hipotensyjnymi (efedryna zmniejsza ich skuteczność działania); inhibitorami MAO (nie należy stosować z uwagi na możliwość wzrostu ciśnienia krwi, z przełomem nadciśnieniowym włącznie; działanie to utrzymuje się przez 2 tyg. po zakończeniu leczenia inhibitorami MAO); pochodnymi alkaloidów sporyszu lub oksytocyna (efedryna powoduje nasilenie ich działania); acetazolamidem i innymi związkami alkalizującymi mocz (powodują one zwiększenie stężenia efedryny we krwi i mogą nasilać jej działanie); salbutamolem i innymi lekami pobudzającymi układ współczulny (mogą nasilać działania niepożądane efedryny na układ krążenia, nie powinny być stosowane jednocześnie).
Ze względu na obecność efedryny mogą wystąpić następujące objawy - ze strony układu nerwowego: pobudzenie, zawroty głowy, rozdrażnienie, niepokój, drżenie rąk, zaburzenia snu; ze strony układu krążenia: kołatanie serca, wzrost ciśnienia krwi. Ze względu na obecność w leku saponin istnieje możliwość podrażnienia błony śluzowej żołądka, objawiająca się wystąpieniem mdłości, wymiotów, bólów brzusznych. U niektórych osób w czasie stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane.
Przedawkowanie może powodować pobudzenie psychoruchowe, bezsenność, ból głowy, osłabienie, kołatanie serca, zawroty głowy, drżenie, przejściowe zaparcia oraz może przedłużać zaleganie treści pokarmowej w żołądku.
Nie prowadzono badań nad aktywnością farmakologiczną produktu leczniczego, jednakże dostępne wyniki badań potwierdzają rozkurczające działanie efedryny chlorowodorku na mięśnie gładkie oskrzeli i zmniejszające przekrwienie błony śluzowej, wykrztuśne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne działanie korzenia lukrecji i jego przetworów, a także wykrztuśnie działanie saponin i sodu benzoesanu. Efedryna silnie rozluźnia i rozkurcza mięśnie gładkie, przede wszystkim oskrzeli oraz pogłębia i przyspiesza proces oddychania. Pobudza receptory w drzewie oskrzelowym, powodując w rezultacie rozkurcz oskrzeli i zahamowanie czynności wydzielniczej błony śluzowej. Składniki zawarte w korzeniu oraz wyciągu z korzenia lukrecji obniżają napięcie powierzchniowe i rozmiękczają śluz wydzielany w górnych drogach oddechowych, działają przeciwzapalnie, bakteriostatycznie i przeciwwirusowo. Saponiny i sodu benzoesan, drażniąc błonę śluzową żołądka, powodują odruchowe zwiększenie wydzielania gruczołów oskrzelowych. Wyciąg z ziela tymianku - jeden ze składników syropu - wzmaga samoistny ruch nabłonka rzęskowego górnych dróg oddechowych. Powoduje zwiększenie ilości wydzielanego śluzu i ułatwia odkrztuszanie. Jego składniki posiadają także aktywność przeciwbakteryjną, przeciwskurczową i przeciwzapalną.
Ładowanie komentarzy nie powiodło się. Spróbuj ponownie za chwilę.
Nasza strona używa plików cookies, czyli ciasteczek.
Do czego są one potrzebne mogą dowiedzieć się Państwo tutaj Korzystając ze strony, wyrażają Państwo zgodę na używanie ciasteczek (cookies). Ustawienia dotyczące przechowywania ciasteczek można zmienić w swojej przeglądarce.
OŚWIADCZENIE
Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga
potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych
warunków, kliknij przycisk Pomiń.
LekSeek Polska Spółka z o. o. Sp.k. oświadcza, że udostępniany ze strony: receptuariusz.pl
program informatyczny do wystawiania recept jest tylko narzędziem pomocniczym ułatwiającym
sporządzenie recepty, a zastosowanie konkretnego leku w określonej dawce jest w każdym wypadku
elementem indywidualnej terapii, której postać jest wynikiem medycznego rozpoznania stanu zdrowia
danego pacjenta dokonanego przez lekarza medycyny i na jego wyłączną odpowiedzialność zarówno pod
względem medycznym, jak i formalnej zgodności wystawianej recepty z właściwymi przepisami i
wymaganiami instytucji publicznoprawnych zajmujących się organizacją, regulacją i finansowaniem rynku usług medycznych.
Komentarze [0]