Tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w wymienionych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania. Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany: miejscowo: do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła; w postaci okładów w łagodnych stanach zapalnych skóry. Doustnie: w objawowym leczeniu umiarkowanych zaburzeń trawiennych objawiających się zgagą i wzdęciami; w nadmiernej potliwości.
Napar do stosowania miejscowego. Dorośli: 2 sasz. szałwii zalać 0,5 szklanki (około 100 ml) wrzącej wody, naparzać pod przykryciem przez około 15 minut. Do płukania jamy ustnej i gardła: stosować przygotowany napar kilka razy/dobę. Do okładów: stosować jałowe gaziki nasączone przygotowanym naparem, przykładając na skórę 2-4x/dobę. Napar do stosowania doustnego. W zaburzeniach trawiennych: dorośli 1 sasz. szałwii zalać 1 szklanką (około 100 ml) wrzącej wody i naparzać pod przykryciem przez około 15 minut. Pić 3x/dobę po 0,5 szklanki naparu. W nadmiernym poceniu: dorośli 1-2 sasz. szałwii zalać 1 szklanką (około 200 ml) wrzącej wody i naparzać pod przykryciem przez około 15 minut. Pić raz/dobę po 1 szklance (około 200 ml) naparu. Pić zawsze świeżo przygotowany napar. Nie przekraczać zalecanych dawek. Spożycie tujonu nie powinno przekraczać 5,0 mg/dobę. Stosowanie u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat nie jest zalecane.
Podanie doustne. Produkty zawierające liść szałwii nie powinny być stosowane dłużej niż przez 2 tyg. Podanie na śluzówkę jamy ustnej. Produkty zawierające liść szałwii nie powinny być stosowane dłużej niż przez tydzień. Podanie na skórę. Średni czas stosowania wynosi 2 tyg. Jeśli objawy utrzymują się podczas stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.
Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat ze względu na brak wystarczających danych oraz konieczność konsultacji medycznej. Może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Wrażliwi pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn po przyjęciu leku.
Brak doniesień. Stosowanie przetworów z liści szałwii może mieć wpływ na działanie leków działających poprzez receptor GABA (np. barbiturany, benzodiazepiny), nawet jeśli nie jest to obserwowane klinicznie. Z tego powodu nie jest zalecane jednoczesne stosowanie z takimi produktami leczniczymi.
Bezpieczeństwo stosowania podczas ciąży i karmienia piersią nie zostało ustalone. Ze względu na brak wystarczających danych w okresie ciąży lub karmienia piersią nie zaleca się przyjmowania produktu leczniczego. Brak danych o wpływie na płodność.
Po spożyciu przetworów roślinnych odpowiadających więcej niż 15 g liści szałwii raportowano objawy przedawkowania, takie jak: uczucie gorąca, tachykardia, zawroty głowy i drgawki padaczkopodobne (w postaci napadów).
Ładowanie komentarzy nie powiodło się. Spróbuj ponownie za chwilę.
Nasza strona używa plików cookies, czyli ciasteczek.
Do czego są one potrzebne mogą dowiedzieć się Państwo tutaj Korzystając ze strony, wyrażają Państwo zgodę na używanie ciasteczek (cookies). Ustawienia dotyczące przechowywania ciasteczek można zmienić w swojej przeglądarce.
OŚWIADCZENIE
Wejście do serwisu dla lekarzy i farmaceutów wymaga
potwierdzenia oświadczenia widocznego na stronie. Jeśli nie spełniasz wymienionych
warunków, kliknij przycisk Pomiń.
LekSeek Polska Spółka z o. o. Sp.k. oświadcza, że udostępniany ze strony: receptuariusz.pl
program informatyczny do wystawiania recept jest tylko narzędziem pomocniczym ułatwiającym
sporządzenie recepty, a zastosowanie konkretnego leku w określonej dawce jest w każdym wypadku
elementem indywidualnej terapii, której postać jest wynikiem medycznego rozpoznania stanu zdrowia
danego pacjenta dokonanego przez lekarza medycyny i na jego wyłączną odpowiedzialność zarówno pod
względem medycznym, jak i formalnej zgodności wystawianej recepty z właściwymi przepisami i
wymaganiami instytucji publicznoprawnych zajmujących się organizacją, regulacją i finansowaniem rynku usług medycznych.
Komentarze [0]